Picture11

Sony VENICE’ i tanıttı

 

Sony, ilk Full Frame dijital sinema kamera sistemi VENICE’i 6 Eylül’de Los Angeles ve Londra’da tanıttı. Sony CineAlta kamera sistemlerinin yeni kuşağı olan VENICE, doğal cilt tonları, zarif ışık yönetimi ve geniş dinamik aralık üreten, çepeçevre sarmalayan geniş formatlı, Full Frame film çekimleriyle film yapımcılarının yaratıcı özgürlüğünü genişletmek için tasarlandı.

VENICE film çekim ve yapım uzmanlarının gereksinimlerini tam olarak karşılayabilmek için, yaratıcılık dünyası ile yakın işbirliği içerisinde tasarlandı. VENICE’in 6 Eylül Çarşamba günü Los Angeles’deki Amerika tanıtımında seçkin ASC (American Society of Cinematographers) üyeleri ve diğer sector profesyonellerinin önünde yapıldı. Aynı gün Joseph Kosinski’nin yönetip Akademi Ödüllü Görüntü Yönetmeni Claudio Miranda’nın çektiği, VENICE ile yapılan ilk çekim olan The Dig adlı kısa film gösterildi.

VENICE’in aynı gün Londra Pinewood Stüdyoları’nda yapılan Avrupa tanıtımına ise Avrupa ülkelerinden görüntü yönetmenleri ve basın temsilcileri katıldı. Ülkemizi temsilen dergimiz ve görüntü yönetmeni Burak Kanbir’in ve sinema görüntü yönetmeni Ed Wild’ın da davetli olduğu etkinlikte, yeni kamera ile yönetmen Joseph Kosinski ile Academy Award kazanan görüntü yönetmeni Claudio Miranda’nın çekimi gösterildi.

Los Angeles’taki tanıtımda Sony Pazarlama Müdürü Peter Crithary şunları söyledi: “Bu tasarım için gerçekten her şeye sil baştan başladık. Yeni kuşak kamera sistemimiz, tamamen yeni bir sensör içeren, baştan sona bir geliştirme girişimi. Fiziksel yapı, boyut, ergonomi, üretim kalitesi, kullanım kolaylığı, kaliteli ve tablo gibi görüntü, kolay iş akışı gibi ana unsurlar üzerinde dikkatle durduk. Film endüstrisinin uzmanları ile yakın işbirliği içerisinde çalıştık. Sadece dört tane vidanın çıkarılmasıyla kolay ve hızlı değiştirilebilen sensör ve ihtiyaçlar ortaya çıktıkça farklı çekim senaryolarına uyum sağlayabilecek uzun vadeli bir strateji geliştirdik.”

Londra tanıtımında ise Sony Professional Solutions Europe Sinematografi Ürün Pazarlama Müdürü Sebastian Leske konuştu: “VENICE’in çıkışı dünya çapında film yapımcıları ile güçlü ilişkilerimizi ve yönetmenlere, görüntü yönetmenlerine ve sinema kameramanlarına başlangıçta niyetlendikleri görüntüleri ekrana getirmekte destek olacak araçlar geliştirme sözümüzü gösteriyor. Sadece doğal cilt tonlarını yansıtan renk reprodüksiyonu gibi en gerçekçi görüntüler sunma üzerinde yoğunlaşmadık. Aynı zamanda kaliteden ödün vermeden en iyi kullanışlılık ve işletilebilirlik üzerinde de durduk. VENICE kameranın her karede nasıl bir his yaratacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Full Frame sensör ve geniş lens uyumluluğu

VENICE kameranın yeni geliştirilen 36x24mm Full Frame sensörü, sinema film yapımcılığının yüksek kalite taleplerini karşılıyor. Full Frame, sığ alan derinlikli ifade özgürlüğü için Anamorphic, Super 35mm, Spherical ve Full Frame PL yuvalı lenslerle uyumluluğunun avantajlarını sunuyor. Daha küçük, hafif ve geniş açılı lensler gerektiren çekim koşulları için lens yuvası değiştirilip E-mount lensler de kullanılabiliyor. Resim sensörünün kullanıcı tarafından seçilebilen alanları, 4 delikli Super 35mm filme çekim yapma imkanı veriyor. Kameranın 36mm geniş açılı 6K çözünürlükte çekim yapabilmesi için gelecekte aygıt yazılım güncellemeleri planlanıyor. Hızlı resim tarama teknolojisi, “jello” etkisini en aza indiriyor.

Yeni renk yönetim sistemi ve iş akışı

Ultra geniş renk gamlı yeni bir renk yönetim sistemi, kullanıcılara renk derecelendirme ve post prodüksiyon sırasında daha fazla denetim ve esneklik sunuyor. VENICE on beşten fazla enlem adımı sayesinde zayıf ışıktan yoğun güneş ışığına kadar değişen zorlu aydınlatma koşullarını iyi yönetebiliyor.

 

VENICE Sony’nin AXS-RY kaydedicisinin 16 bit RAW/X-OCN teknolojisi ve 10 bit XAVC iş akışları sayesinde yüksek kaliteli ve verimli dosya tabanlı yapım sağlıyor. VENICE mevcut ve çıkacak CineAlta donanım aksesuarları (DVF-EL200 Full HD OLED vizör, AXS-R7 kaydedici, AXSCR1, yüksek hızlı Thunderbolt yetenekli AXS-AR1 kart okuyucu) ve AXS ile SxS bellek kartı formatları ile uyumlu.

Sezgisel tasarım

Tamamen modüler ve sezgisel tasarımlı VENICE, olay yerinde kolay ve verimli çalışma sağlayan işlevlere sahip. Endüstrideki 8 katlı cam ND filtre sistemine sahip ilk kamera, çekimleri verimli ve kamera kurulum ayarlarını hızlı bir hale getiriyor.

Kameranın Assistant ve Operator taraflarındaki sezgisel kontrol paneli, kolay çalışma sağlıyor. 24 Volt güç kaynağı giriş/çıkışı ve LEMO konektörü sayesinde, zorlu ortamlar için tasarlanan birçok standart kamera aksesuarı kullanılabiliyor.

 

Lisans seçenekleri

Sony, VENICE ile kullanıcılara kameralarını gereken özelliklerle kişiselleştirip kendi yapım gereksinimlerine uydurma imkanı veriyor. Kameranın yeteneklerini genişleten 4K anamorfik ve Full Frame gibi ayrı ayrı satılan yeni özellikler, kalıcı, aylık, haftalık opsiyonel lisanslar olarak satın alınabiliyor. VENICE CineAlta dijital sinema kamerası 2018 yılı Şubat ayında piyasada satışa sunulacak.

Share