jj

Rudaw TV’ye Sanal Stüdyo Kurulumu Ateksis’ten

Rudaw TV’nin Irak’ın Erbil kentinde bulunan merkez ofisine Ateksis, Sanal Stüdyo Sistemi kurulumunu gerçekleştirdi.

Irak’ın Erbil kentinde bulunan, bağımsız bir medya grubu olarak faaliyet gösteren Rudaw Tv, sektördeki gelişmeleri takip ederek son teknolojik ürünlerle yayıncılık politikasını sürdürmeyi amaçlamıştır. Kanalın Erbil’de bulunan merkezinde Ateksis, Sanal Stüdyo Sistemi kurulumunu gerçekleştirmiştir. Kanalın isteği üzerine, 6m en 4m boyunda ve 3,5m yüksekliğe sahip yeşil arka dekor, 2 pedestal (stüdyo tipi) ve 1 jimmy jib den oluşan 3 kameralı bir sanal stüdyo sistemi kurulmuştur.
2 adet stüdyo tipi kamera sistemi için X,Y ve Z bilgilerini verebilen VITEC Quattro SE Pedestal, Vector 430i kamera kafası, VRi Box, ve Pan-bar takılabilir PDA seti kullanılmıştır.

Her yöne hareket edebilen özelliği ile bir kamera sayesinde çok farklı noktalardan çekim yapmaya imkân sağlayan bir adet Jimmy jib için Stype kiti kullanılmış olup, böylelikle koordinat bilgilerini, sanal stüdyo merkezi işlem birimine iletmesi sağlanmıştır.

Stüdyo içindeki yeşil arka alan için ProCyc firması ürünü olan System 3EZ kose ve L (2 kösenin kesiştiği ortak nokta) bağlantı panelleri ve özel yeşil duvar boyası ve yer için özel yapım yeşil PVC yüzey kaplaması yapılmıştır. Sanal stüdyo sahne tasarımları için AVID 4Designer yazılımı kullanıldı.
AVID Proset, vri box ve stypedan gelen konum ve zoom değerlerini işleyerek 4Designer ile tasarlanmış olan sahne görüntüsünü oluşturur. Oluşturulan görüntü, AVID Infuse (chorama key) yazılımı ile kameradan gelen görüntünün arkasındaki yeşil zeminin yerine konuldu.

Stüdyo içinde yeni dijital triaks teknolojisine sahip 3 adet SONY HXC-100 kamera ve video ve geniş formatlı Canon servo lensler kullanılmıştır. Kurulum sonunda, tüm stüdyo çalışanlarına Ateksis tarafından eğitim verilerek, sistemler hakkında bilgilenmeleri sağlandı.

Share