VAZIYET

Ateksis, Adana Şehir Hastanesi’nde

Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım önderliğinde Mart 2015’te inşasına başlanan Adana Şehir Hastanesi 18 Eylül 2017’de hasta kabulüne başladı. Günlük 16 bini aşkın hastaya sağlık hizmeti sunacak hastane, sadece Adana’ya değil, tüm bölgeye hizmet edecek.

Adana Şehir Hastanesi Bölgenin Sağlık Üssü

553.000 m2 kapalı inşaat alanı ve 1.550 yatak kapasitesine sahip Adana Şehir Hastanesi, yatak kapasitesi, dünya standartlarındaki en ileri teknolojiye sahip medikal ekipmanları ile bulunduğu bölgenin değil dünyanın sayılı hastaneleri arasında yer aldı. Adana Şehir Hastanesi, ana hastane binasına yerleştirilen 1.512 adet sismik izolatörle, “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Hastanesi” ünvanına sahip oldu.

Sadece Adana değil tüm bölgenin sağlık üssü olma niteliği taşıyan Adana Şehir Hastanesi’nin yangın algılama sistemi, acil anons ve seslendirme sistemi, kartlı geçiş sistemi, IP CCTV sistemleri, itfaiyeci telefon sistemi ve karbonmonoksit sistemleri de üst seviye hizmet anlayışıyla Ateksis tarafından hayata geçirildi. Tüm zayıf akım sistemlerinin entegrasyonu tek bir yazılım altında sağlanmıştır.

Tüm zayıf akım sistemlerinde Bosch marka ürünlerin kullanıldığı Adana Hastane projemizde, yangın alarm sistemlerinde yaklaşık 20.000 adet dedektör kullanılmıştır. Bina yönetim yazılımına tanımlı 45.000 adet dedektör noktasının bulunduğu projede yaklaşık 430 adet yangın loopu başarılı şekilde sahada kullanılmaktadır.

Seslendirme ve Acil Anons Sisteminde Bosch’ un üst düzey seslendirme ve acil anons sistemi olan Praesideo kullanılmıştır. EN54 standartlarına uygun hoparlör, amplifikatör ve sistem merkezi ile profesyonel kalitede müzik ve anons sistemi kurulmuştur. 10.000 adet hoparlörün kullanıldığı  projemizde Bosch’ un profesyonel kalitede müzik ve anons sistemi kurulumu gerçekleşmiştir.

Kartlı geçiş sisteminde, yaklaşık 2800 kapı Bosch ‘un kontrol panelleri ile kontrol edilmektedir. BIS yazılımı ile kartlı geçiş sistemi tüm sistemler ile entegre çalışmaktadır.

IP CCTV sisteminde yaklaşık 2000 adet Bosch marka kameralar kullanılmıştır. Bebek kaçırma gibi alarm durumlarında Bosch marka kameralar, akıllı analiz özelliği ile alarmı tetiklemektedir. Bina yönetim yazılımı ile yangın senaryosunuda aktif hale getirmektedir.

Türkiye’nin sağlık sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük program olarak adlandırılan “Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde hayata geçirilen Adana Şehir Hastanesi, 1.300 yatak kapasiteli ana hastane, 150 yatak kapasiteli fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve 100 yatak kapasiteli yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesinden oluşuyor. Ana hastanede, genel sağlık hizmetlerinin verildiği genel hastanenin yanı sıra her bir kendi alanında uzmanlaşmış onkoloji hastanesi, kalp ve damar hastalıkları hastanesi ile kadın doğum ve çocuk hastanesi yer alacak. 57 ameliyathane, 330 poliklinik odası, 180 yoğun bakım ünitesi, 35 yeni doğan yoğun bakım ünitesine sahip olan hastanede yaklaşık 5000 personel günlük 16.000 hastaya kesintisiz hizmet verecek.

VIP hasta odalarından bekleme salonlarına, ameliyathanelerinden polikliniklerine ve yoğun bakım ünitelerine kadar her alanı özenle dizayn edilen Adana Şehir Hastanesi’nde tüm odalar tek ve iki kişilik düzenlendi. Hasta ve hasta yakınları için her türlü konforun düşünüldüğü hastane, sadece Adana’ya değil, bölgeye hizmet edecek ve sağlık turizmi açısından da kente büyük katkı sağlayacak.

Olası En Şiddetli Depremlerde Bile Kesintisiz Hizmet
Kamu Özel İşbirliği-PPP (Public Private Partnership) modeli kapsamındaki yatırım projelerinin dev adımlarından biri olan Adana Şehir Hastanesi, sahip olduğu 1.512 sismik izolatörü ile uluslararası inşaat ve müteahhitlik dergisi ENR tarafından dünyanın en büyük sismik izolatörlü hastanesi ilan edildi. Dünyanın en ileri teknolojisine sahip 3 yönlü sarkaç tipi deprem izolatörleri sayesinde, coğrafyasında yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini hiç bir aksama olmadan yerine getirmeye devam edebilecek. Böylece her gün ev sahipliği yapacağı on binlerce kişiye her koşulda kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlık hizmeti sağlayabilecek.

2020’ye Kadar 4,3 milyar Dolarlık Sağlık Yatırımı
Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım’ın portföyünde 5 farklı ilde (Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul – İkitelli) tamamlanan veya inşasını sürdürdüğü 5 adet şehir hastanesi ile 7 ilde (Samsun, İstanbul, Afyon, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Van) inşa edeceği fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Kamu-Özel İşbirliği modeli kapsamında 2020 yılına kadar 4.3 milyar dolarlık yatırımla sağlık kompleksleri inşa edecek olan Rönesans, toplamda 9.500 yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Bu projelerden Yozgat Şehir Hastanesi 2017 yılı Ocak ayından itibaren hasta kabul etmeye başladı. Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu Özel İşbirliği Modeli kapsamında hayata geçirmeye hazırlandığı İkitelli Şehir Hastanesi 2.700 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük hastaneleri arasına girecek.

Share